Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Doufání v naději

30. července 2010 v 10:29 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
ssm
V současnosti jsme odpojeni od naší vyhlídky na božskou lásku, po které toužíme v nejniternějších koutech našich srdcí. Chceme-li získat toto privilegium velmi snadno a rychle, musíme se obrátit na Pána a oslovit Ho přímo, s naprosto odhaleným tělem i myslí. Šríla Rúpa Goswámí v Bhakti-rasámrta sindhu (1.2.154) napsal:

mat-tulyo nasti papatma
naparadhi ca kaścana
parihare 'pi lajja me
kim´ bruve purusottama

"Můj Pane, cítím se zahanben. Jak Ti mohu obětovat tak čisté věci jako jsou květiny? Většinou se Ti obětují čisté věci, ale co já? Přišel jsem k Tobě, abych Ti nabídl nejošklivější věc. Cítím se zahanben. Přicházím k Tobě pouze se svou hanbou, abych Tě poprosil o Tvou milost. Nic se nevyrovná mému hříšnému, zločinnému životu. Všechno, co je považováno za špatné, lze ve mně najít. Je těžké dokonce i vyslovit mé odporné hříchy a zločiny. Přesto mě Tvá povaha, existence, sláva a shovívavost přitahuje. Ty mě můžeš zachránit. Můžeš mě očistit. Přišel jsem k Tobě, doufaje v naději. A mám jen jednu útěchu, že jsem skutečným objektem Tvé milosti. Tvým sklonem je očišťovat nejnižší. Ti, kdo jsou na tom nejhůře, mají nějakou šanci na Tvou milost. Jsem nejubožejší z ubohých a nejnižší z nejnižších. To je moje jediná kvalifikace, má jediná naděje, která může přitáhnout Tvou pozornost a zapůsobit na Tvou velkodušnost."
Šríla Rúpa Goswámí dále ve své Bhakti-rasámrta-sindhu (1.2.153) říká, že přesto je v něm uvnitř jakýsi druh podvědomého sklonu:

yuvatinam' yatha yuni
yunam' ca yuvatau yatha
mano 'bhiramate tadvan
mano me ramatam' tvayi

"Tak jako mladý chlapec cítí přitažlivost k mladé dívce, chci i já tento druh přitažlivosti k Tobě. Chci se do Tebe pohroužit a zapomenout na všechny materiální věci."
A s upřímným odevzdáním začne okamžitě náš pokrok. A rozvíjení tohoto druhu přitažlivosti nás pozdvihne do nejvyšší pozice. Chci toto důvěrné spojení s Tebou, můj Pane. Jsem nejubožejší z ubohých, ale současně mám tuto touhu. Jsem naprosto znechucen vnějším světem a chci nejintenzivnější a nejúplnější vztah s Tebou. S tímto postojem proces odevzdání začíná a krok za krokem se zvyšuje. Chci tento standard božské lásky, důvěrnosti s Tebou. Chci se ponořit hlouběji do Tebe.
 


Komentáře

1 <Smiley> <Smiley> | Web | 30. července 2010 v 10:37 | Reagovat

pěkné.

2 Gerard XoXo Gerard XoXo | Web | 30. července 2010 v 10:37 | Reagovat

zajímavé

3 gigiblog1 gigiblog1 | Web | 30. července 2010 v 10:39 | Reagovat

pekne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s