Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Hledání Šrí Krišny aneb Realita Překrásného (Úvod)

30. července 2010 v 14:48 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  Hledání Šrí Krišny
Krsna

Úvod
Každý hledá rasu, radost. Funkce rasy je nejvyšší. Jako osoby máme svou subjektivní existenci, ale rasa, radost, má Svou nadsubjektivní existenci. Je osoba. Je ahkila rasamrta-murtih: rezervoár vší radosti. Je to Krišna. Rasa je Krišna. A rasa nemůže být nikde jinde než v Krišnovi. To On je zdrojem všech různých druhů ras. A tak dle povahy našeho postavení musíme hledat Krišnu.
V Brahma-sútře se praví: "Hledej příčinu tohoto světa. Hledej!" Odkud vše pochází? Jak je vše udržováno? Kým? A konečně, kam vše vstoupí po smrti? Je to brahma, duch, nejzákladnější sféra, ze které vše vyvěrá, v které setrvává a do níž nakonec vše vstupuje.
Kde je brahma? Brahma-sútra nám radí, abychom hledali prvotní příčinu, největší, všezahrnující. Avšak Šrí Čaitanja Maháprabhu to nahradil, Šrímad-Bhágavatam to nahradila krsnanusandhanou: hledáním Šrí Krišny.
Brahma-jijnasa, hledání ducha je suché, neuspokojující. Je to pouhé cvičení rozumových schopností, žonglérství rozumu. Zanechte toho. Začněte hledat Šrí Krišnu a uhaste žízeň svého srdce. Rasa jijnasa, raso vai sah. To, co získáte myšlením, vás neuspokojí. Jnana, poznání, nemůže ve skutečnosti utišit vaši žízeň. Proto místo toho přijměte krsnanusandhanu a začněte hledat Šrí Krišnu.
Kde je Krišna? Uspokojení naší skutečné touhy nalezneme pouze ve službě Krišnovi, v ničem jiném. Chceme uspokojit nejniternější touhu našich srdcí. Nestaráme se o to, kde jsme, či kdo vše ovládá. Ve skutečnosti chceme utišit naši žízeň po rase, po madhurya, po sladkosti. Není třeba, abychom hledali poznání, ani toho, kdo ovládá tento svět; je nutno hledat rasu, anandu, krásu a kouzlo.
Šrí Čaitanja Maháprabhu a Šrímad-Bhágavatam nás naučili o co žádat, o co prosit, co chtít. Učili nás: "Jestli prosíte, proste o Krišnu, o nic jiného." A tak osud Vaišnavů, studentů Bhágavaty a následovníků Šrí Čaitanji Maháprabhua je zpečetěn hledáním Šrí Krišny. Nechceme nic jiného než Krišnu.
Védy praví: srnvantu visve amrtasya putrah, "Ó synové nektaru, synové nektarového oceánu, prosím, naslouchejte. Narodili jste se v nektaru, zrodili jste se, abyste vychutnávali nektar, a nedovolte, abyste byli uspokojeni ničím jiným než nektarem. A tak, i když jste byli doposud svedeni, procitněte! Povstaňte! Začněte hledat onen nektar, ono uspokojení." Védy nám říkají: "Óm!" Óm znamená veliké "Ano!" "To, co hledáte - to je! Nenechte se odradit. " Védy praví, že předmět našeho vnitřního hledání existuje. To, po čem všechna vaše srdce touží, existuje. Vaše žízeň bude utišena. Svou konstitucí jste pro to předurčeni, jste toho hodni, tak se neobávejte. Nebuďte zastrašeni. Je to již dáno v nitru vaší bytosti. A vy nikdy nemůžete být uspokojeni ničím jiným. Připravte se tedy, abyste po vašem dlouhém hledání přijali onen dlouho chybějící nektar v jeho úplné podobě a kvalitě. Procitněte! Povstaňte! Hledejte své štěstí, a jistě je získáte! Je to právo, s kterým jste se narodili. Je to bohatství vaší vlastní duše. Je jen a jen ve vás. A vy nemáte jiný úkol, jiné zaměstnání, než krsnanusandhana, hledat Šrí Krišnu, Realitu Překrásného.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s