Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Vaišnava je důležitější nežli šástra

30. července 2010 v 15:43 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
s
Existují takoví lidé, kteří chtějí poznat Krišnu pouze skrze svatá písma, šástry. V almanachu je psáno, že se tento rok očekává určitý počet dešťů, že přijde tolik a tolik dešťů. Pokusíme-li se však almanach stlačit, nevyteče z něho ani jediná kapka vody. A něco podobného je šástra, je také taková.
Šástra nám říká udělej tohle, udělej tamto, ale písmo nám Krišnu dát nemůže. Nejdříve získáme vedení a potom začneme praktikovat; taková cesta je nám doporučená. Pokud se budeme snažit hledat pomocí té či oné metody, tak budeme bezradní.

V praxi bychom měli získat spojení se službou Vaišnavovi. Avšak kde a komu sloužit? Je tu Pánovo božstvo, vigraha, je tu svaté písmo, šástra - ty ovšem mají jen povrchní význam. Skutečnou substanci nacházíme ve Vaišnavovi, v jeho srdci. Dharmasya tattvam nihitam guhayam. Koncepci Krišny, Krišny takového, jaký je, poznání a lásku, nacházíme živoucí v srdci toho Vaišnavy, který zaměřuje veškeré svoje činnosti na Něho, a na službu Jemu.

Víra v oddané, ve Vaišnavy, nám zaručuje tu nejpodstatnější pomoc. Takovýto postoj je stálý, neochvějný. Ten, kdo má víru ve Vaišnavy, dosahuje oddanosti, vyznačující se zjevnými rysy. V opačném případě, s pouhou abstraktní vírou v Pána a bez víry v oddané, nejsme ničím jiným než pouhými začátečníky na úrovni kaništha-adhikárího, a to není jistá úroveň. Naše oddanost dosáhne jistého standardu, budeme-li schopni vyvinout víru v oddané a rozpoznat jejich důležitost. Oddaní jsou dokonce ještě důležitější než svaté písmo. Vyvineme-li skutečnou víru v oddané, pak dosahujeme střední úrovně, madhjama-adhikárího.

Ve Vaišnavovi je pravda více živoucí než v božstvu, na svatém poutním místě, či v písmu. Přímé spojení s Krišnou nalézáme ve vědomí Vaišnavy. Nacházíme v něm to, co určuje veškeré jeho činnosti, odvádí ho od světské přitažlivosti a přivádí takto na cestu, která vede k neznámému a nejžádanějšímu cíli. To je směr, kterým se pohybuje. Pán ho vede určitým směrem, který nemůže být ovlivněn jakoukoliv ztrátou či vítězstvím v tomto světě.

Co je to za věc?
"Nejsem ani na Vaikuntě, ani v srdci jógína. Jsem tam, kde o Mně Moji oddaní radostně zpívají."
"Myšlenky Mých čistých oddaných spočívají ve Mně, jejich životy jsou zcela zasvěceny Mé službě a oni nacházejí velké uspokojení ve vzájemném osvícení a rozmlouvání o Mně."(Bhagavad-gítá 10.9)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s