Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Cesta domů

5. listopadu 2010 v 22:39 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
sm
Dokud v nás přebývají sklony k odděleným zájmům, nebo ke stáhnutí se, nebudeme schopni dotknout se věčného proudu plynoucího k uspokojení Absolutního. Jakmile se těchto dvou rozmarů zbavíme, můžeme navázat spojení s tímto věčným tokem, v němž jsou všude všechny body aktivně zapojeny k uspokojení centra. Takováto úroveň nepředstavuje něco suchého; je šťastná, konstruktivní a vyživující, a to bychom měli být schopni pocítit. Pouhý dotek by měl stačit k tomu, abychom pochopili, že netoužíme ani po smítku ničeho jiného. To je naše cesta domů a jakékoliv jiné touhy nebo podmínky nás zadržují v cizí zemi, která je naplněna smrtí, nemocí, stářím a zrozením - tím vším. Tato trápení se vyskytují kvůli miskoncepci a identifikaci duše se smrtelnými věcmi.
,,Jak se může v srdci projevit radost ze svaté oddanosti, dokud je naháněno duchy touhy po vykořisťování a odříkání?" (BRS 2.22)
Tyhle dvě myšlenky na odříkání a požitek jsou nám ve skutečnosti cizí. Ale posedly nás jako duchové. Zmocnily se našeho falešného ega a pohrávají si s ním. Jsme kořistí v jejích zlotřilých rukách a z tohoto spiknutí máji musíme utéct.
Musíme se osvobodit - stát se svobodnými členy nekonečného světa, ve kterém vzkvétá vznešený proud oddanosti. Tam nejsou naše snahy ničím limitovány; proud úplné oddanosti tam směřuje k centru a vše bere s sebou. A to je náš domov, místo, v němž můžeme žít na věky. Tam jsou všichni individualitami a není tam smrt, zrození, stáří, ani nemoc. Naše vnitřní já se spojí s obyvateli této země a začlení se mezi ně.
Neměli bychom posuzovat vše jednoduše na základě vlastních zážitků a domnívat se: ,,Tohle je Bůh, tohle je moje koncepce - dosáhl jsem Boha." Byl jeden bábádží, kterého mnozí považovali za velkého oddaného. Kdykoliv pronášel Jméno, ronil mnoho slz. Také z jeho nosu vytékala tekutina a býval viděn v abnormálních meditačních pozicích. Po jeho boku byl jeho následovník, který mu během jeho šíleného pronášení Jména neustále otíral kapesníkem slzy a tvář. Někteří ateisté se domnívali, že projevuje náboženský fanatizmus, zatímco obyčejní lidé s běžnou vírou v Boha ho považovali za velmi pokročilého oddaného. Ale náš Guru Mahárádža, Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Gósvámí Thákura Prabhupáda, ho zavrhl i s jeho projevy, protože byly prosty správné koncepce Boha.
,,Kdekoliv lze pozorovat ronění slz, zježené vlasy atd. u osob, jejichž srdce jsou měkká navenek, ale tvrdá uvnitř, a které mají ve zvyku plakat, chvět se a podobně, ačkoliv nepociťují ani náznak božských emocí - takovýto imitativní sentiment by měl být chápán jako zcela nesubstenciální a neživý." (BRS 3.89)
Mentální imitace oddanosti je možná dokonce i bez pouhého zrnka čisté oddanosti. V dramatu můžeme také pozorovat zcela opilého herce, jak hraje roli oddaného, roní slzy a šíleně tančí, jakoby byl velký oddaný. Praxí je možné navodit mentální stav, vedoucí k ronění slz a jiným kouskům, které se podobají extázím čistého oddaného. Pouhý projev určitých podivných vnějších příznaků však neprokazuje přítomnost čisté oddanosti. Skutečná oddanost je sudurllabhá - velmi, velmi zřídka dosažitelná.

Cena oddanosti

Jsme-li schopni odmítnout nabídku na osvobození, mohli bychom se domnívat, že vlastníme smítko skutečné oddanosti. V porovnání s oddaností se osvobození jeví jako velice nízké. Ovšem oddanost je tak obtížně k nalezení, že nemůžeme očekávat, že bychom jí už dosáhli. Jednoduše řečeno, tvrdíme-li, že jsme nějakou oddanost vyvinuli, tak oddanost nemáme. Spíše naopak, jestliže jsme schopni cítít, že nemáme nic a zároveň neprahneme po jakýchkoliv jiných věcech, v ten okamžik můžeme dělat určitý pokrok. Všeobecně po něčem toužíme, ačkoliv nejsme schopni přesně určit po čem; vážíme si ovšem oddaných a Svatých Písem, které o oddanosti pojednávají.
Jestliže máme uznání pro tuto stranu, třebaže se můžeme cítit být prázdní, jsme ve střízlivém a zdravém postavení. Neměli bychom zapomínat, že ačkoliv jsme negativními, nepatrnými částečkami, snažíme se vybudovat vztah s Nekonečným, Absolutním. Jakou cenu musíme být připraveni zaplatit? Jakou podobu na sebe tato cena vezme? Neměli bychom se snažit si tuto věc koupit příliš levně. Nejspolehlivější se stane služba oddaným a pokračovat v oddané praxi a programu, které nám byli doporučeny Písmy a světci, to bude to nejdůležitější.
Pokračovat - to samotné by nám mělo být odměnou. Čteme o Něm, sloužíme světcům a nasloucháme jejich slovům.
Tohle samotné už je dostatečné zaměstnání. Jestliže jsme s tím spokojeni, tak vlastníme něco, co nelze podceňovat.
Je to tak cenné získat společnost světců a Písem, aniž bychom se museli mísit se zlodějnou tohoto hmotného světa. To, co je tu nyní přítomno, se za okamžik změní v nic. My nejsme členy tohoto světa lsti. Jsme znechuceni lstivým aspektem světa, který nás okouzluje a zaměstnává v této podvodné sféře. Nyní něco - a za okamžik nic. Musíme se toho zříct a pokusit se získat něco substencielního: sat, čit, ánandam - věčná existence, neznečištěné vědomí a konečně, naplnění veškerých našich vnitřních potřeb - odpovídající zapojení naší celé bytnosti.
Prati anga lági kándé, prati anga móra - "Každá část mého já naříká po odpovídající části Jeho." A Krišna říká: "Pouze Já ti mohu poskytnout naprosté uspokojení, pojď tedy za Mnou a zřekni se čehokoliv jiného. Převezmu na Sebe reakce, které jsi na sebe přivolal v relativitě tohoto smrtelného světa - splatím tvůj dluh! Vše, co potřebuješ, je přijít k Mým chodidlům."
Jsme-li okouzleni touto univerzální Pánovou výzvou a snažíme-li se jí být věrni, je to dostatečné. Pokud odpovíme na tuto absolutní výzvu dle našich nejlepších schopností, Krišna nás ujistí: "Osvobodím tě od veškerých nesnází; prostě jen pojď ke Mně. Zřekni se svých veškerých povinností." Víra v tuto výzvu a jednání, které se na této víře zakládá, v nás vytváří něco opravdu velikého. Měli bychom se snažit následovat to dle našich nejlepších schopností, což bude možné pouze ve společnosti pokročilých oddaných Pána.
 


Komentáře

1 Lucy Lucy | Web | 5. listopadu 2010 v 22:47 | Reagovat

ahoj. Nechceš se přihlásit do VGS ?

2 Bilvamangala dás Bilvamangala dás | 6. listopadu 2010 v 18:16 | Reagovat

[1]: Haré Krišna, omlouvám se ale nevím co znamená VGS? Prosím o vysvětlení. Děkuji. B.d.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s