Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Posuzování Nekonečného

15. listopadu 2010 v 20:09 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
SM
Víra je jediným prostředkem, pomocí něhož může konečný posoudit Nekonečného. Žádná jiná metoda při zkoumání Nekonečného neobstojí. Víra je tou nejrozsáhlejší substancí v nás. Je schopna dosáhnout až do nepředstavitelně velké vzdálenosti. Jakou důvěru můžeme mít ve víru, v Nekonečném? Obáváme se slepé víry. Avšak v Nekonečném se nemožné stává možným. Vše je možné, ovšem pouze víra má schopnost nás spojit s Nekonečným, zatímco veškeré ostatní metody selhávají.
Víra je jediným účinným spojením. Stejným způsobem se musíme přiblížit objektu našeho hledání.
Nekonečnému se můžeme přiblížit pouze s pomocí víry.
Nemůžeme doufat, že se spojíme s touto nejjemnější úrovní fundamentální existence za pomoci oka, nosu, či dokonce inteligence a rozumu. Chceme-li navázat jakékoliv spojení s nejjemnější sférou tohoto stvoření, je to možné pouze s pomocí víry.
Šraddhá, víra, je schopná dosáhnout velmi daleko.
Měli bychom být schopni cítit a chápat, že víra není pouhou představou; zaujímá v nás svoje hmatatelné postavení, tu nejsilnější pozici. Dokážeme-li se odpojit od všech fází smyslových zážitků, tak můžeme žít ve víře samotné. Když nás zklame a zradí veškeré bohatství naší zkušenosti, naše víra nás zachrání.
Na vyšší úrovni oddanosti nikdy nenalezneme touhu po tom, že by nám Krišna, nebo Jeho společníci, měli přijít sloužit a zaopatřit nás, nebo že by se nám měl On Samotný ukázat. Zaměstnávat Ho svými vrtochy, to není skutečná služba.
Ať si dělá, cokoliv se Mu zachce.
A ať už je od nás žádáno cokoliv, měli bychom se cítit požehnáni možností to poskytnout. S naprostým zřeknutím se veškerých našich přání bychom měli přijmout příkaz Svrchovaného Pána, Jenž není nikdy vázán povinností vyplňovat naše pokyny či přání.
Krišna přirozeně usiluje o to, aby zaopatřil vším Svoje oddané. Pokročilejší oddané ale netěší, poskytuje-li jim jakoukoliv podporu, nebo osobní službu. Tak čistá je jejich oddanost. Díky své víře si myslí: "On je mým Pánem. Nechci, aby mi bylo umožněno Ho spatřit pouze proto, abych takto vynahradil svou nižší způsobilost vnímat Jeho existenci."
Pokud si myslíme, že nás o Jeho existenci přesvědčí pouze to, když Ho spatříme, tak je naše víra na velice nízké úrovni.
Nejsme způsobilí k tomu, abychom Ho dokázali spatřit.
Učinit Ho naším objektem a sami zůstat subjektem, to je nízká úroveň víry. Ale vyšší, intenzivní víra jasně prokazuje, že On je překrásnou příčinou všeho. On je přítomen.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s