Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Trpělivě a obezřetně

29. listopadu 2010 v 14:30 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
sm


Náš Guru Mahárádž, Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Gósvámí Prabhupáda, od nás vyžadoval, abychom zachovávali k Rádhárání vrcholnou úctu - "Je to vysoko nad vaší úrovní, vysoko nad vaší hlavou - neodvažujte se přiblížit přímo: pújala rága-pátha gaurava-bhange. Snažte si udržovat od Ní i od Její skupiny uctivý odstup. Do tohoto postavení se nežeňte. Není to nic levného." Jak vysokou cenu představuje Rádhárání a Její nejbližší služebnice pro ty, kteří se nacházejí na cestě spontánní oddané služby a kteří uctívají Krišnu touto cestou, cestou lásky!
Maháprabhu projevoval Svoje extatické pocity, vyvolané hlubokým transem, ve kterém zažíval vradža-lílu.
Sahadžiové se snaží imitovat tyto věci svou hmotnou myslí; vlastní představivostí se snaží proniknout do této líly. To je však nemožné. Jakákoliv imitace vede pouze k přestupkům.
Tyto přestupky zaznamenávají zkoušející z vyšších sfér, kteří následně udělí razítko diskvalifikace: imitátor - zločinný a nezpůsobilý.
Imitování se obrátí proti nám a zabrání našemu budoucímu pokroku. Musíme být velmi opatrní, abychom se nedopustili přestupků, aparádh. Je lepší být čerstvě zasvěceným nováčkem, nežli mít záznam v trestním rejstříku.
Při hledání nejvyššího cíle našeho věčného života musíme být velmi opatrní. Náš Guru Mahárádž, Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákura, nás před tímto obzvláště varoval a probouzel v nás pouto k linii výlučné oddanosti.
Maháprabhu rozdával to, co co prožíval ve Svém nejhlubším transu. Musíme být ale připraveni za to zaplatit a z tohoto důvodu přišel náš Guru Mahárádž. Pújala rágapátha - nespěchej. Jen blázni se ženou tam, kam se andělé obávají vstoupit. Tento druh zážitku je pouze pro bytosti s nejvýše vyvinutým vědomím. To je to nejvyšší. Musíme postupovat krok za krokem. Přeskočíme-li jeden krok, ocitneme se nikde.
Když si budeme vědomi každého kroku, automaticky nás to povede správným směrem. Nikdy se nesnažte příliš spěchat. Spíše se snažte držet zpět. Takto budete přirozeně taženi vyšší silou k cíli. Pokročilí Vaišnavové vás vezmou s sebou. Vlastními silami se tam dostat nemůžete, yam evaisa vrnute tena labhyas. To platí pro celou tuto cestu, yam evaisa vrnute tena labhyas. O vašem přijetí bude rozhodnuto z vyšší úrovně. Vydejte se na cestu, ale nepokoušejte se překročit hranice. Jinak budete diskvalifikováni a vyloučeni.
Prema-seva - láskyplná služba, to není žádná obyčejná věc, či mechanická činnost. Nesnažte se ji zastavit, nebo omezovat; její povaha je neomezená. Nesnažte se tam hnát a bez dovolení vstoupit. Nedopouštějte se přestupků. Jedná se o nejvyšší cíl, dosažitelný po mnoha životech. Nekonečno má všude své centrum; neexistují zde hranice. Nevytvářejte hranice kolem centra svého nejvyššího cíle.

Náš duchovní mistr nám nedovolil číst knihy, popisující vyšší líly: Góvinda-lílámritam, Stavakusumanjali, Ujjvala-nílamani. Nedovolil nám je studovat a diskutovat o nich. Naopak se cítil velmi rozrušen, pokud se někdo zabýval vyššími lílami, obsaženými v těchto knihách. Neměl to rád.
Ve Šrí Čaitanja-Čaritámritě jsou tři kapitoly, včetně rozhovorů s Rámanandou Rájem, které jsme nesměli hlouběji diskutovat. Kdykoliv se někde objevila zmínka o líle Rádhá-Góvindy, tak jsme o tom neměli hloubat.
Pochopitelně, že když se četla celá kniha, tak jsme četli i tyto části, ovšem nevěnovali jsme zvláštní pozornost líle, popisující nejvyšší úroveň rágy. To bylo nedotknutelné: "Nepokoušejte se proniknout do detailů. Až dozraje váš čas, tak to automaticky přijde. Veřejně tato témata nediskutujte a nevystavujte je zrakům veřejnosti."
Dusta phala karibe arjjana - Šríla Bhaktivinóda Thákur nás upozorňuje, že rozhodneme-li se překročit tuto hranici, povede to pouze k neblahému výsledku. To je aparádha.
Jsou dány stupně až od té nejnižší úrovně: šraddhá, sádhusanga, šravana, kírtana a potom anártha-nivritti, kde jsou již odstraněny nežádoucí věci. Potom přichází ruci, ásakti a bháva-bhakti, zde začíná rašit skutečná oddanost. Potom prema-bhakti a sneha, mana, pranaya, raga, anuraga, bhava, anubhava - těmito stupni musíme projít, abychom dosáhli nejvyšší úrovně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s