Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Gaura-vědomí

23. prosince 2010 v 14:57 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
Maháprabhu

Přivést Šrí Gaurángu blíže své duši, byť třeba nevědomě, znamená pojistit si svůj úspěch v krišna-líle. Pro pokleslé duše je více nápomocné rozvíjet oddanost ke Šrí Gaurángovi. To nás přivede, za cenu nepatrných potíží, k dokonalému naplnění života. Oddanost Gaurángovi nás nedovede k nějakému nahodilému, či nesprávně chápanému krišna-vědomí, nýbrž ke skutečnému krišna-vědomí. Co je to? Rozdávání krišna-vědomí.
Krišnadás Kavirádža Gósvámí, který nám daroval Šrí Čaitanja-čaritámritu, nejcennější teologickou literaturu spatřivší světlo světa, říká:

krsna-līlāmrta-sāra, tāra śata śata dhāra,
daśa-dike bahe yāhā haite
se caitanya-līlā haya, sarovara aksaya,
mano-hansa carāha' tāhāte

"Co je to krišna-lílá? Je skutečnou esencí nektaru. Je podstatou sladkosti, radosti a extáze. Sladkost té nejsladší věci, kterou je možné si představit, je zastoupena v krišnalíle.
A co je potom čaitanja-lílá? V čaitanja-líle pryští tento sladký nektar krišna-líly jako z fontány ve stovkách proudů do všech deseti směrů. Tato fontána je čaitanja-lílá."
Přestože se čaitanja-lílá zjevila později než-li krišna-lílá, je čaitanja-lílá jejím zdrojem, základem. Vidíme, že se Krišna zjevil ve dvápara-juze, v minulém věku a později se zjevil Šrí Čaitanja Maháprabhu v kali-juze. Přesto je Jejich lílá věčná.
Nejdřív je dárce a teprve potom je dar. A darem Šrí Čaitanji Maháprabhua je to, že rozdává do deseti směrů nekonečné proudy sladké krišna-líly.
Krišnadás Kavirádža Gósvámí v závěru svého díla vyzývá: "Pojďte, ó oddaní! Musíte plout jako labutě na jezeře zábav Čaitanji Maháprabhua. Z tohoto jezera se v nesčetných proudech vylévá do celého světa krišna-lílá. Stejně tak, jako to dělají mraky, si z tohoto jezera oddaní vybírají nektar, aby jím zdarma obdařili požehnané duše. Pojďte a žijte na tomto jezeře.
Požádejte labuť své mysli o přijetí útočiště tohoto jezera. Kéž tato labuť pluje po nektaruplném jezeře života a učení Šrí Čaitanji Maháprabhua, z něhož vytéká do všech směrů ve stovkách proudů nektar. Ó oddaní, skládám vám tuto pokornou modlitbu."
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s