Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Pokrok je živoucí záležitostí

7. prosince 2010 v 13:47 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
sm2
Pokrok znamená zbavení se věcí starých a přijmutí věcí nových. Pokrok představuje živoucí, nový zážitek: bhaktih paresanubhavo viraktir anyatra ca (Šrímad Bhágavatam 11.2.42). Když hladovíme, jsme zesláblí. S každým pozřeným soustem však cítíme uspokojení; touha jíst se snižuje. Jedením je odstraněna nejen slabost, ale i nepříjemný pocit hladu; sousto po soustu. Na každém kroku bychom měli vnímat, zda děláme nějaký pokrok.

bhaktih pareśanubhāvo viraktir
anyatra caisa trika eka-kālah
prapadyamānasya yathāśnatah syus
tustih pustih ksud-apāyo 'nu-ghāsam

"Oddanost, přímý zážitek Svrchovaného Pána a odpoutanost od ostatních věcí - tyto tři se současně vyskytují u toho, kdo přijal útočiště u Svrchované Božské Osobnosti. Stejně tak potěšení, utišení hladu a pocit sytosti přicházejí a narůstají s každým pozřeným soustem."(Šrímad Bhágavatam 11.2.42).
Musíme mít správné pojetí toho, co je realita a co je pokrok. Měli bychom pochopit, co je pouhá představa, nebo-li halucinace a co je realita. Intenzita a přitažlivost k cíli budou narůstat krok za krokem; nebudou se zmenšovat.
Následujeme-li správnou linii, pak by měly neustále narůstat.
Pozorováním tohoto druhu vnitřní proměny je možné měřit pokrok. Paresanubhavo: nějakým způsobem musíme získávat stále jasnější a jasnější pojetí Svrchovaného. Čím a kým je On?
Viraktir anyatra: současně v nás musí narůstat nezájem ke všemu, co se ke Krišnovi nevztahuje. Vyvarujeme se toho, co se Krišny netýká a setkáme-li se s něčím takovým, tak to v nás vyvolá jistou apatii, nebo dokonce podrážděnost.
Negativní měření bude průkazné tím, do jaké míry jsme neteční k věcem, jež se ke Krišnovi nevztahují.
Tustih putih ksud-apayo 'nu-ghasam: utišen by měl být také vnitřní hlad. "Ano, pociťuji naplnění." Měli bychom být přesvědčeni, že kráčíme správným směrem. Měli bychom mít vnitřní souhlas našeho čistého svědomí. "Ano, ano, to, co dělám, je správné." Pocítíme vnitřní uspokojení.
Kráčíme-li na východ, tak se vzdalujeme západu a měly by se před námi rozprostírat nové obzory. Budou-li tyto věci dobré, tak bude naše odhodlání více a více narůstat; učiníme pokrok - tustih pustih ksud-apayo 'nu-ghasam. Anughasam, pustih - s každým soustem se budeme cítit silnější. Tustih - dostaví se uspokojení. Ksud-apayah - náš hlad bude postupně utišen. Tyto tři věci musí být přítomny; potom se nacházíme ve skutečném, progresivním životě.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s