Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Přístup ke Guruovi

11. prosince 2010 v 10:26 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY

gm1

Oddaný: Přetrvává vztah mezi Guruem a žákem i po tom, co Gurudéva tento svět opustí? Je si duchovní učitel I nadále vědom činností svého žáka?
Šríla Šrídhar Mahárádž: Měli bychom to vnímat tak, jako by nás shora pozoroval. Není možné, abychom měli úplné poznání našeho Gurudévy.
Můj Guru Mahárádž, Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí, pronesl k jednomu ze svých žáků, který byl v té době už patnáct let sanjásim: "Až doteď jsi mě nebyl schopen spatřit. Nedokázal jsi mě spatřit, ani se se mnou setkat."
Tento příklad nám dokazuje, že je pro žáky velice obtížné rozpoznat na jaké úrovni se jejich Gurudéva nachází.
Patřil mezi nejoblíbenější sanjasi žáky Šríly Prabhupády, ale v období posledních Prabhupádových dnů podnikl několik nezávislých kroků, které přivedly Šrílu Prabhupádu k tomuto prohlášení: "Nebyl jsi schopen se se mnou setkat; nebyl jsi schopen uvidět, kdo jsem."
Jinak řečeno, znělo prohlášení Guru Mahárádže dle našeho porozumění takto: "Pokoušíš se stát agitátorem grihastů - nikoliv mým služebníkem. Máš k dispozici několik lidí a trochu peněz a domníváš se, že tito lidé a peníze jsou to, oč tě žádám a tak mi je nabízíš. Považuješ ty lidi a peníze za svůj majetek a někdy mi část daruješ, jako určitou formu úplatku a zase se vracíš, aby sis svůj majetek zachoval. Já od tebe však žádám, aby jsi se stal mým člověkem a neustále pro mě na sto procent pracoval a nenechal se ovlivnit sebevíce opojným, oblíbeným názorem hmotného světa. Musíš se stát na sto procent mým služebníkem. Cokoliv, co děláš, musí být zcela nezávislé na jakémkoliv spojení s vnějším světem. Žádný vnější vztah tě nesmí ani v nejmenším ovlivnit. Stále si musíš být schopen zachovat čistotu. Musíš v tomto světě jednat takovým způsobem, aniž by sis k němu vytvářel jakýkoliv vztah, nebo pouto. Stát se na sto procent mým. Takhle by měl vypadat tvůj postoj. Musíš se stát mým člověkem a nevytvářet si jakékoliv závazky vůči vnějšímu světu. To znamená, že nepřijdeš ve jménu oddanosti a nebudeš je přede mnou obhajovat. Musíš se stát stoprocentně mým a takto se zaměstnat ve vnějším světě - ať už lidmi, penězi, věhlasem, či čímkoliv jiným. Tento vztah nesmí slábnout."
Na druhou stranu je tu příklad Vásudévy Datty, který prosil Maháprabhua ve jménu celého lidstva: "Přijmi je, prosím. Já zůstanu zde a zaručím se za ně. Pokud chceš, tak mě můžeš poslat do pekla, prosím Tě ale, abys je přijal."
To je však zase jiný postoj. Zde se nejedná o nedostatek víry v Centrum; svými slovy zde naopak prokazuje tu nejintenzivnější úroveň víry v Centrum, třebaže navenek riskantně obhajuje druhé.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s