Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Ať celý svět shoří na prach!

24. ledna 2011 v 16:27 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
f

Rád bych se zmínil o jedné příhodě z doby ještě před tím, než jsem se odevzdal lotosovým chodidlům mého Guru Mahárádže, a to v době, kdy jsem začal navštěvovat Gaudíja Math. U příležitosti oslav Šrí Gaura Púrnimi byl v Šrí Májápuru slavnostně otevřen chrám a instalována božstva a také se konala Šrí Navadvípa Dháma parikramá (obcházení svatého příbytku) pod vedením Šríly Prabhupády (Bhaktisiddhánty Saraswatího) . Ráno na konci festivalu seděl Šríla Prabhupáda ve svém plátěném křesle, obklopen mnoha lidmi. Někteří mu vzdávali svoje dandaváty (poklony) a loučíce se odjížděli domů.
Tehdy začal Prabhupáda mluvit. "Prosím nepodvádějte mě!"
Moje uši byli vždy ve střehu a tak jsem zbystřil sluch. "Cože, jaké podvádění? Festival přece skončil a všichni odjíždějí domů, jak bychom ho mohli podvádět?"
"Přišli jste ke mně s ujištěním, že budete vykonávat službu Krišnovi a s touto myšlenkou jsem vás také přijal jako své přátele. Přišli jste se však zúčastnit tohoto festivalu jenom jako módní přehlídky a teď odcházíte zpátky do svých rodinných životů. Cítím, že mě podvádíte."
Prabhupáda pokračoval, "Když řeknete, mám nějakou důležitou práci, jenom dokončím tuhle malou práci a pak přijdu zpět'. Ne, ne! Není nic co by vás mohlo zdržovat u vašich rodinných povinností. Dokonce i když řeknete' můj dům hoří, dovolte mi jej prosím uhasit a pak se vrátím zpět'. Ne! To také není třeba. To, co shoří, ti stejně nepatří. Tvoje potřeba je, aby ses vymanil z připoutanosti k tomu, co oheň spálí. Tvůj vnitřní zájem tkví ve spojení s Krišnou. Vnitřní zájem tvé duše může zcela uspokojit pouze Krišna a nikdo jiný. Tam můžeš svou bytost plně zaměstnat a toto své současné zaměstnání bys měl co nejdříve opustit."
Mluvil velice naléhavě a to zasáhlo mé srdce. "Ó, takový stupeň důležitosti služby Krišnovi, celý svět může být spálen na prach bez toho, aniž by nám to nějak uškodilo."
Všechny naše žádosti může naplnit pouze Krišna. Takové extrémní vyjádření faktu duchovní potřeby. Takový je náš vztah s Krišnou. Nikde jsem nic takového neslyšel, ale teď jsem to s takto intenzívní naléhavostí pro službu Krišnovi slyšel tady. Tehdy jsem se rozhodl. "Tady zůstanu po celý svůj život."
Vše, po čem v nitru dychtíš, může být naplněno u lotosových chodidel Krišny. A prostředí, jež ti připadá tak důležité, je tvým nepřítelem. Ono tě drží daleko od vědomí Krišny. Tvoje místo, tvůj opravdový domov je však tady.
Řekl to takovým způsobem, že jsem tam odevzdal celý svůj život službě Krišnovi. Takový stupeň intensity jsem nikdy neviděl, ani jsem si nikdy nepomyslel, že je něco takového možné, že i v tomto světě můžeme sloužit Krišnovi, aniž bychom promarnili jedinou vteřinu. Celý svět může shořet na prach a já tím nic neztratím. Naopak, když se vymaním z této pasti, z této smyčky připoutaností a vztahů, budu zachráněn. Vše, po čem prahnu, může být do nejmenšího detailu uspokojeno ve službě Krišnovi - i má vnitřní žízeň.
Nikdy a nikde jinde to nelze naleznout. Zde jsem sklonil svoji hlavu. Zde jsem naleznul všechno!
 


Komentáře

1 radowan radowan | 14. února 2011 v 11:26 | Reagovat

Nadhera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s