Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Jisté a dokonalé postavení

19. ledna 2011 v 10:07 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
Sridhar Maharaj

Možnosti styku s Pánovými oddanými si musíme vážit. Nalezli jsme děti stejného druhu, jako jsme my - stýkáme se s členy našeho domova. Pokud v sobě nalezneme tento druh uspokojení, je naše postavení jisté. Toužíme poznat svůj domov, ale zrovna teď se touláme a nalézáme v cizí zemi. Měli bychom se pokusit nalézt vnitřní sentiment našeho srdce, aniž bychom očekávali nějaký zázrak.
Jsme však nepatrné duše a mnoho věcí se nám může zdát být zázračnými. Jogíni a mystické osoby jsou schopni předvést spousty zázraků, kterými nás upoutají. Svět je plný mocných zázraků. Kéž nás před nimi Bůh ochrání! Nesmíme si dovolit stát se kořistí tolika zázraků; kéž nás tohle okouzlení opustí jednou provždy.

"Jestliže pronášíš Svaté Jméno, čiň tak ve společnosti čistých oddaných a zcela zavrhni své touhy po požitku, osvobození, jógové dokonalosti a zázracích." (Préma-vivarta) Kéž se všechny tyto alternativní prospěchy - vykořisťování, odříkání, zázraky - navždy stáhnou. Chceme pouze Pána našeho srdce, který jediný je schopen udělit nejhlubší uspokojení. Všechny atomy našeho nejvnitřnějšího bytí s Ním mají svoje odpovídající spojení, které se také vyznačuje tou nejvyšší kvalitou. Tohle nám nabízí gaudíjavaišnavská škola, pod vedením Šrí Čaitanjadévy a Nitjánandy Prabhua.
Ve Vrindávaně zaujímá Neomezený to nejbližší postavení k omezenému: aprákrita. Aprákrita je tam, kde se Neomezený dostává do nejužší blízkosti k omezeným, jakoby byl jedním z nich. Jakmile je takto blízko, na dosah, nikdo není schopen snadno rozpoznat jestli je Neomezený, nebo ne. Maháprabhu nám doporučil: "Pokuste se nalézt svoje štěstí ve Vrindávaně. V ní se odehrává takový nádherný proces. Nanda a Jašóda si ukořistili Neomezeného a On se batolí po jejich dvoře. Pokus si tam zajistit svoji pozici, i kdyby byla sebevíce bezvýznamná. Tady zkus svoje štěstí." Hledáme tedy takové štěstí, které eliminuje veškeré ostatní návrhy.
"Komu to smím povědět a kdo mi uvěří, že Svrchovaný Absoluta, Param Brahman, milenec vradžských dívek, si užívá v hájcích na břehu Jamuny?" (Padjávalí, 98)
Je nepochopitelné, že Brahman, ten nejvyšší Absoluta, vyhledává lásku gópií, dívek z třídy pastevkyň. Přibližuje se k nim tak blízko a zcela prostým a venkovským způsobem. Tady zkus svoje štěstí.
To je přesně to, co máme dělat pod vedením Šrí Čaitanjadévy, který je chápán jako spojení pozitivního a negativního aspektu Absoluty. Nesmíme pátrat po nějakém sentimentu v nás samotných, ať už božském nebo nějakém jiném.
Jednou byl jeden žák zaměstnán službou svému Guruovi, když v tom přišel posel z Vaikunthy, aby ho vyzvedl a oslovil ho: "Pán je spokojen s tvojí službou Gurudévovi a volá tě k sobě. Pojď, prosím."
Žák mu odvětil: "Ne, ne, nemám čas na tvoje nabídky z Vaikunthy; jsem příliš zaměstnán ve službách svého Gurudévy."
Takto by měl vypadat náš postoj: "Jsem tu zaměstnán pod vedením Vaišnavů; a nehodlám se nechat v tomto svém postavení rušit."
Šríla Raghunátha Dás Gósvámí, nejvyšší exponent víry ve službu Šrímatí Rádhárání, Rádhá-dásjam, řekl: "Netroufám si pomýšlet na možnost vyšší služby, nežli je služba přátelská, sakhja. Spíše se hodlám neustále poohlížet po službě nižší, dásja, jakožto služebník. Nehodlám se považovat za služebníka vyšší třídy, a proto se budu vždy snažit jít vstříc službě nižšího charakteru. Ale On mě může donutit ke službě vyšší - "Ne, tady už sloužit nebudeš; nyní se musíš zaměstnat v této vyšší kategorii. Já se však nepovažuji za způsobilého k vykonávání této důvěrné služby, Pane. Můžeš ve Své intimní skupině zaměstnat vyšší služebníky a já mohu sloužit na nižší úrovni."
Takovéto sklony nám zaručí jisté postavení. Neustále bychom měli vyhledávat nižší službu; a je to pouze Jeho práce donutit nás vstoupit do vyšší skupiny, jak se Mu zamane: "Ne, jsi kvalifikován pro tuto službu, proto bys neměl už nadále zůstávat v této nižší skupině." Ale služebník bude mít neustále sklony vyhledávat nižší službu - dásjája té mama raso stu:
"Chtěl bych sloužit jako služebník, nikoliv jako přítel." Takto by měla vypadat normální tendence oddaného. S takovouto náladou je jeho postavení zajištěno. Dokonce i v duchovním světě by neměl usilovat o nic jiného, nežli stát se služebníkem služebníka služebníka... Když nasloucháme těmto věcem od oddaných a z Písem, můžeme takovou koncepci považovat za přehnanou; taková je však realita a my bychom v sobě měli pátrat po této zářivé substanci. Takto vypadá jisté a dokonalé postavení.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s