Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Milostivý Nitáj

6. ledna 2011 v 11:40 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY
n

Nitjánanda Prabhu je nejmilostivější.
Svoji milost projevuje dokonce i těm, kteří se dopustili přestupku. Jeho povaha je natolik výjimečná, že je ochoten se postarat a zaručit dokonce i za ty, kteří jsou zavrženi Maháprabhuem: "Ne, ne, nepropadej beznaději."
Tímto způsobem projevil Nitjánanda Svoji milost v případě Maháprabhuovy zábavy s Kálá-Krišnou dásem.

Kálá Krišna dás doprovázel Maháprabhua na Jeho pouti po Jižní Indii a dopustil se tam něčeho nevhodného. Opustil osobní společnost Maháprabhua a podlehl svodům Bhattathárích, cikánských žen. Stalo se to na jihu v Kerak-Karnatace, Madhváčárjově místě. Lidé této oblasti jsou obdařeni velkou tělesnou krásou, a to nejen ženy, ale i muži. Jejich vzhled je výjimečně přitažlivý, stejně tak jejich gesta a postoje. Gándhí označil tohle místo za "zemi krásných". Kálá-Krišna dás byl sveden a opustil Maháprabhuovu společnost. Fakt, že se nechal svést v přímé společnosti Maháprabhua, svědčí o tom, že se tomu tak stalo zajisté jen pro naše poučení. Svou zvláštní mocí však Maháprabhu Kálá-Krišnu dáse z cikánského tábora zachránil.
Po společném návratu do Džagannáth Purí ho Maháprabhu ze Svých služeb propustil se slovy: "Je takovéto povahy, ale budiž. Vyrval jsem ho z rukou těch hanobníků. Nyní ho propouštím; může se vydat kamkoliv se mu zlíbí." Nitjánanda Prabhu ale opět Kálá-Krišnu dáse použil a znovu mu udělil službu: "Vydej se za Sačí Déví a zprav ji o Maháprabhuově zdárném návratu z dvouleté pouti po jižních zemích. Předej Sačí Déví zprávu o Jeho bezpečném návratu." Navzdory Maháprabhuovu zavržení byl Kálá-Krišna dás použit Nitjánandou Prabhuem.

Vzpomínám si na podobný příklad z období mého kázání v Madrasu. Hajagríva Brahmačárí (který se později stal Šrípádem Mádhavou Mahárádžou) a já jsme tam kázali.
Jednoho chlapce jsme poslali do madraského centra Gaudíja Mathu. Zůstal tam a sloužil jako brahmačárí, ale později byl sveden. V té době už letitý Šrípád BP Tírtha Mahárádž se tehdy o tento Math staral a potrestal proto tohoto pokleslého brahmačárína vyhoštěním z Mathu. On se tedy usadil na jiném místě ve městě a když Šrípád Tírtha Mahárádž Madras opustil, vydal se s prosbou za mnou a Hajagrívou: "Dovolte mi, prosím, zůstat v Mathu." Řekli jsme mu: "Zanedlouho sem přijede Guru Mahárádž, potom přijď." Když Guru Mahárádž dorazil, aby zde otevřel oficiálně novou kazatelnu, předstoupili jsme před něho s tímto případem: "Tento chlapec sem přišel konat službu, potom však musel odejít z toho a toho důvodu; nyní však znovu touží zůstat v Mathu. Co s ním máme dělat?"
Tehdy náš Guru Mahárádž, Šríla Bhaktisiddhánta Sarasvatí Thákura, řekl: "Maháprabhu Kálá-Krišnu dáse po jeho svedení ženou Bhattathárích nepřijal. Já ho tedy přijmout nemohu. Proto by jste se o něho měli postarat vy." Najednou jsme se ocitli v podivné situaci. Myslel jsem si: "Gurudévo, jsi naším absolutním vůdcem, výhradním pánem. Ty ho nemůžeš přijmout, tak jak bychom mu mohli poskytnout útočiště my, kteří jsme pod tvojí ochranou?" To byla záhada: "Jak bychom se mohli něčeho takového dopustit? Jestliže ho nemůžeš přijmout ty, jak bychom potom mohli my?" Ale Guru Mahárádž řekl: "Já ho přijmout nemohu, ale vy se o něj postarejte." A tomu jsme se museli přizpůsobit.

Zde můžeme vidět linii benevolence a bezpříčinné milosti. Linie bezpříčinné milosti vychází z Centra, ale čím více se rozpíná, tím více nabírá na intenzitě. "Odeber se do oddělení milosti. Možná že existuje možnost jak ti pomoci a přijmout tě." Podobně může i v nemocnici hlavní oddělení pacienta zklamat: "Ne, takovéhoto pacienta přijmout nemůžeme. Můžete se však zeptat na jiném oddělení, tam se pro něho možná lůžko najde." A jakmile se tam pacient vydá, zjistí, že tamní podmínky jsou takovéto: "Zde můžeme přijmout každého." Takto shledáváme, že služebníci jsou benevolentnější nežli jejich pán. Je to nepochopitelné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s