Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Oddanost není nucená práce

24. května 2011 v 10:44 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY


Cokoli guru říká, děláme: jdi a přednes přednášku či vysvětli Bhágavatam, nebo dělej nějakou sbírku pro božstvo apod. Předpokládá se, že budeme všechny tyto věci dělat, ale přesto se stále dopouštíme přestupků. Šríla Bhaktisiddhánta Saraswatí Thákura řekl, že to lze pochopit na příkladu žáka, kterému jeho učitel řekl aby dělal aritmetiku, četl mnoho článků, učil se gramatiku a spoustu dalších úkolů. Ale když žák selže a neuspěje, dělá tu chybu, že obviňuje svého učitele z vlastního selhání.
Stejným způsobem nám guru přikazuje, abychom se zapojili do služby Pánu a my v něm chceme najít chybu za to, že nám dává tolik služby. Je to však psáno v písmech, a také my (guruové) to následujeme. Vykonáváním těchto činností se dostanete z vašich současných nežádoucích závazků a budete dělat pokrok ve směru k Pánovi. Pro tento účel vám přikazuji, neplňte své samostatné zájmy, stejně jako učitel žádá žáka něco číst a dělat to a to tak, aby se žák mohl učit. Podobně, těmito praktikami můžete překonat máju a dosáhnout země božství.
Snažíme se co nejlépe pomáhat všem, ale jsou zde předchozí činy (džív) duší. Dokonce i Pán říká: "Jsem nezávislý na jejich činnostech a jejich následcích. Jsou nezávislé. Toto opatření jsem udělal kvůli jejich svobodné vůli. Jednejte nezávisle. Je-li jejich svobodná vůle odebrána, stanou se blátem a kamenem a nebudou dušemi. Duše znamená být obdařena svobodnou vůlí a bez svobodné vůle to bude něco jako fosílie. Proto zde svobodná vůle musí být, a ze svobodné vůle byste měli přijít, abyste Mi sloužili."
Svobodná služba je bezpodmínečnou, není nucenou prací. Oddanost není nucená práce. Pro džívu, duši je zde svoboda (volby), jinak, postrádajíce svobodu a když je nucena, nezažije žádné uspokojení. Svoboda (svobodná vůle) nemůže být z duše vytržena. Je nezbytná.
 


Komentáře

1 Prahlad Prahlad | E-mail | 3. června 2011 v 15:28 | Reagovat

Díky Prabhu za ten článek-je jako vždy výborný-Maharajův pohled na téma vyzdvihuje podstatu a je zdrajem premýšlení a inspirace-díky a zdraví tě ts prahlad

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s