Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Ambrózie v Životech Odevzdaných Duší (1)

30. července 2011 v 12:47 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  Ambrózie

devam divya-tanum suchanda-vadanam balarka-celancitam
sandrananda-puram sad-eka-varanam vairagya-vidyambudhim
sri-siddhanta-nidhim subhakti-lasitam sarasvatanam-varam
vande tam subhadam mad-eka-saranam nyasisvaram sridharam


"Skláním se k nohám Šríly Šrídhar Dévy, který s půvabným výrazem zpívá své písně sladkého nektaru. Oblečen ve vybraném oděvu, jako nově vzešlé slunce, je pravým světcem, vybraným oddanými. Jeho odpoutání a znalosti jsou jako ocean a je pokladnicí kompletních, dokonalých závěrů. Blažený v zábavách láskyplné oddanosti, příbytek čisté extáze a poskytovatel štěstí. Nejpřednější, opravdový následovník Šríly Bhakti Siddhánty, a velký generál celého řádu odříkání, můj Pán a mistr, můj jediný útulek, uctívám jeho chodidla, Šríly Šrídhar Dévy."

Pár slov úvodem

Ambrózie v Životech Odevzdaných Duší od Šríly Bhakti Rakšak Šrídhar Dév Gósvámího Mahárádže je sbírkou originálních sanskrtských tekstů a veršů ze Šrímad Bhagavad-gíty, Šrímad Bhágavatamu atd. Obsahuje podstatu všech Vaišnavských závěrů nalezených ve Védské literatuře a předanou skrze čtyři Vaišnavské žákovské posloupnosti.
V roce 1982 vyšlo první anglické vydání Ambrózie pod názvem "Ambrosia in the Lives of the Surrendered Souls". Toto dílo nese v originále název "Sri Sri Prapanna-jivanamrtam". Jeho vůbec první vydání v bengálštině vyšlo již v roce 1943. Anglickou verzi vydal v Navadvípu G.S. Vidyaranjan Bhaktishastri Jyotirbhusan, známý později jako Šríla Bhakti Sundar Govinda Mahárádž.
Ambrózie v Životech Odevzdaných Duší je drahocenný klenot z transcententální pokladnice rozsáhlého poznání Písem jejího autora, čistého oddaného Pána Čaitanji Maháprabhua. Samotný autor popsal nejlépe knihu svými nenapodobitelnými slovy - "Když se velcí oddaní Pána, kteří jako včely pijí med Krišnových lotosových nohou, stávají opojenými, v extázi opěvují Pánovy vlastnosti a jména. Během této extáze zpívání a tancování jim upadne z úst několik kapek nektaru, které se rozprchnou na všechny čtyři strany. Ambrózie v Životech Odevzdaných Duší je pokladnicí těchto roztroušených kapek nektaru, které byly velice pečlivě shromážděny pro mé konečné očištění."
Samotný význam slova ambrózie se dá popsat jako nápoj bohů, dávající nesmrtelnost a věčné mládí. Jinými slovy se jedná o "Nektar nesmrtelnosti v Životech Odevzdaných Duší".

Nektarové vzývání (část první)

1. Uctivě se klaním lotosovým chodidlům mého duchovního učitele (Šríly Bhaktisiddhánty Sarasvatí Thákury), Pánu Šrí Čaitanjovi Maháprabhuovi, Šrímatí Rádhárání a Nejvyšší Božské Osobě Pánu Góvindovi, kteří jsou doprovázeni jejich vlastními společníky. Jejich bezpříčinnou milostí se všechna vzývání stávají příznivá.

2. Uctivě se klaním lotosovým chodidlům mého duchovního učitele který je zosobněním pokynů Pána Gaurangy. Je vždy opojen neustálým společným zpíváním Svatého Jména započatém Šrí Čaitanjou Maháprabhuem. Duchovní učitel je ve skutečnosti osobní expanzí samotného Pána Čaitanji a jeho tělesná krása kterou vyzařuje je stejného zlatého zabarvení. Jeho nepřekonatelná krása je ještě zvýšena pokladnicí soucitu Pána Čaitanji.

3. Věčně vzdávám uctivé poklony Pánu Gaurangovi, jenž není nikdo jiný než Nejvyšší Pán Hari, a který se navenek projevuje jako duchovní učitel. Zahaluje Svou vnitřní povahu, která je obohacena temperamentem Šrímatí Rádhárání.
Tentýž Pán Gauranga, ponořený v extatické lásce ke Krišnovi se oddává hojnému společnému zpívání a nadšenému tancování v duchovním místě Šrí Navadvíp Dhámu,

4. Opakovaně se klaním těm důvěrným, věčným společníkům mého duchovního učitele, kteří vychutnávají nektar jeho lotosových chodidel. Kéž jsou díky jejich laskavosti uspokojeni, vychutnáváním tohoto skromného podání Ambrózie v Životech Odevzdaných Duší.

5. Vzhledem k tomu, že sám postrádám jakoukoliv kvalifikaci abych mohl předložit tento námět o odevzdanosti, shromáždil jsem uznané názory dřívějších duchovních autorit na toto téma. Skromně zde uvádím mnoho sebraných veršů k transcendentní spokojenosti oddaných Pána.

6. Ta vyprávění, která popisují transcendentní slávu Jména, Věhlasu, Podob, Zábav atd., neomezeného Nejvyššího Pána jsou plna transcendentních slov která zruší (neutralizují) přestupky v bezbožných životech této špatně vedené civilizace.
Byť i nedokonalé kompozice, tato transcendentní literatura je slyšena, zpívána a přijímána očištěnými lidmi kteří jsou naprosto upřímní.

(pokračování následuje)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s