Všechna  sláva  Šrí  Guruovi  a  Šrí  Gaurangovi

Pokus se vyhnout zemi smrti

12. srpna 2012 v 14:57 | Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév–Gósvámí |  ČLÁNKY

Pokud jsou naše plány narušeny nepříznivým počasím, tak běžně řekneme: "To je velmi špatné." Jsme lidmi akce, lidmi, kteří vykořisťují svoje okolí a přírodu, aby z nich získali určitou energii. Stále se snažíme nashromáždit k vlastnímu užitku nějakou energii. Taková je naše povaha. Povaha těch, kteří žijí v tomto hmotném světě, je hromadit více a více energie a bohatství, které by mohli být užitečné v čase tísně.

Vyskytne-li se nějaká překážka, bránící nám v dosažení tohoto cíle, považujeme ji za velmi špatnou okolnost, která se staví proti cíli našeho života. K tomu, abychom nezapomněli na důležitost našeho vnitřního bohatství, je nám řečeno, že vnější prostředí nám nemůže ublížit tak, jako naše vnitřní povaha - to znamená, nezájem hromadit více bohatství pro vnitřní existenci, pro vlastní já. Toho bychom si měli být vědomi.

Ztrácet věci tohoto smrtelného světa není zlé. Tyto věci přicházejí a odcházejí. Tělo samotné, které je centrem všech těchto aktivit, také pomine. Jaký má tedy význam hromadit tolik energie vztahující se k tělu? Probuď tedy svoje vědomí. Najdi tu skutečnou osobu uvnitř - duši. Najdi ji a pokus se jí pomoci. To je možné pouze s pomocí sádhua.

Den, v němž se nesetkáme s nějakým sádhuem, nebo nediskutujeme o skutečném významu života - o vnitřním životě, vnitřní substanci - je ztraceným dnem. Buď si toho vědom. Ve vší úctě a jakýmkoliv způsobem si uděl vlastní lekci - upomeň se na vlastní zájem.

Nalezni svůj vlastní zájem. Nestarej se o vnější svět a okolnosti, ale ponoř se hluboko do reality, do vnitřního světa. Nalezni své vnitřní já, vnitřní svět, ve kterém tvé vnitřní já skutečně žije. Pokus se nalézt svůj domov, běž zpátky k Bohu, zpátky domů. Svoji energii musíš užít k návratu domů, nikoliv k putování touto zemí smrti. Za každou cenu se pokus vyhnout zemi smrti. Neustále se pokoušej nalézt věčnou půdu, zemi, které náležíš. Pokus se pochopit, co je tvůj domov a proč tomu tak je. Pohodlí domova - co to znamená? To znamená naše rodné místo. Místo, kde ses narodil. Ve Šrímad Bhágavatamu nacházíme tento verš:

satam prasangan mama virya-samvido
bhavanti hrt-karana-rasayanah kathah
taj-josanad asv apavarga-varmani
sraddha ratir bhaktir anukramisyati
(Šrímad Bhágavatam 3.25.25)

"Promluvy o Mně, ve společnosti čistých oddaných, jsou velmi půvabné a přinášejí uspokojení uším a srdci. Takovéto hovory, plné duchovní energie, jsou zdrojem sladkosti a jejich kultivací se rychle otevírá cesta k osvobození z hmotného života. Takto postupně bytost dosahuje pevné víry, která se posléze vyvine v chuť a skutečnou lásku ke Mně." (ŠB 3.25.25)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny články zveřejněné od založení blogu jsou k nalezení v Archivu článků. Stačí kliknout na odkaz a můžete jimi libovolně procházet. V aktuálních článcích je uvedeno pouze posledních dvacet příspěvků.

s